Home » Bez kategorii » Styl ogrodu pokazuje osobowość właściciela

Styl ogrodu pokazuje osobowość właściciela

 

Projektowanie ogrodu nie jest prostym zadaniem – początkującym osobom z pewnością może przysporzyć wielu trudności. Od czego powinniśmy zacząć? Od wyboru stylu ogrodu! Możliwości jest całe mnóstwo…

 

 

Styl ogrodu powinien być spójny

 

Chcąc mieć wymarzony ogród, nie można projektować go fragment po fragmencie. Już od samego początku powinniśmy myśleć o całości. Żaden z elementów nie powinien być przypadkowy – nasza praca może być wtedy chaotyczna, i w efekcie, zupełnie nie przypominać wymarzonego ogrodu. Niektóre z detali, takie jak dosadzanie dodatkowych rabatek kwiatowych nie służy poprawie wyglądu.

 

Efekt wizualny jest taki, że wszystko wygląda jakby znalazło się w danym miejscu przez przypadek. Chcąc tego uniknąć, już na samym początku musimy mieć świadomość jakie znaczenie mają nasze pierwsze decyzje. Są one o tyle ważne, że późniejsze zmiany mogą nas dużo kosztować. Pozornie drobne błędy mogą przynieść opłakane skutki już w pierwszym sezonie, a ich naprawa będzie nie tylko droga, ale i czasochłonna.

 

I dlatego, już na początku powinniśmy zaplanować wizerunek naszego ogrodu, który będzie pasował zarówno do projektu budynku, jak i okolicy.

 

 

Najważniejsze, aby w naszym ogrodzie nic nie działo się przypadkowo. Od razu powinniśmy zaplanować, gdzie będzie znajdować się:

 

  • altana,
  • hamak,
  • grill

 

Na projekt można również nanieść: chodnik z kostki brukowej, murek oraz piaskownica dla dzieci. Chcąc mieć własny warzywnik, również należy go uwzględnić (najlepiej umiejscowić go na tyłach domu). Tak samo powinniśmy postąpić w przypadku oczka wodnego, czy basenu ogrodowego. Takie przedsięwzięcie musi być przemyślane już na samym początku, gdyż wymaga stworzenia infrastruktury, wykopów, czy przygotowania odpływów. UWAGA! Jeśli zależy nam na wodnych zbiornikach, powinniśmy od nich zacząć.

 

 

Każdy z elementów ogrodu powinien zostać dobrze przemyślany, dlatego warto zapoznać się z możliwościami, które mogą podsunąć nam profesjonaliści w zakresie projektowania ogrodów np. www.newgardenstyle.pl (potrafią tworzyć ogrody w każdym stylu, pomagają w utrzymaniu osiągniętych efektów).

 

Wśród styli ogrodów można wyróżnić kilka dominujących trendów:

 

  • Styl wiejski – to ogród pełen kolorów i zapachów. Kwiaty są różnorodne, często wyglądają jak polne, do tego często zestawione są z aromatycznymi ziołami.
  • Styl klasyczny – to przede wszystkim minimalizm, znikoma liczba kolorów oparta przede wszystkim na różnych odcieniach zieleni. Wszystko jest tutaj geometrycznie ułożone i przycięte. Styl uporządkowany, niezwykle precyzyjny.
  • Styl japoński – tworzy w ogrodzie mini krajobrazy oparte na japońskiej kulturze i filozofii oraz miniaturowych drzewkach bonsai. Łączy się często z naturalnymi tworzywami głównie z kamieniem i drewnem. Tutaj, liczy się zarówno harmonia, jak i symbolika.
  • Styl angielski – tutaj, najbardziej liczy się naturalność. Podobnie jak w stylu wiejskim dominuje zieleń i aromaty. Jednak w tym przypadku całość jest o wiele bardziej uporządkowana. Nasadzona w rabatkach, alejkach w sielskim klimacie.
  • Styl eklektyczny – łączy cechy różnych styli ogrodów. Jest przeznaczony dla osób które nie mogą lub nie chcą zdecydować się na jeden wyrazisty styl. Tutaj właściciel ogrodu ma całkowitą dowolność i może starać się łączyć fragmenty różnych styli w jedną całość.

 

 

 

Obojętnie który styl wybierzemy musimy pamiętać o jednym: żaden z ogrodów nie jest samoobsługowy. Każdy styl wymaga pracy, czasu i dużych pokładów cierpliwości. Nawet ogrody najlepiej zaprojektowane, same bez Twojej pomocy i pielęgnacji nie utrzymają swojego piękna i uroku. Jeśli nie będziemy o niego dbać, cała nasza praca przepadnie…