Home » Bez kategorii » Japonia w ogrodzie

Japonia w ogrodzie

Wymarzony ogród to dla wielu ogród w stylu japońskim. Tutaj dbałość o szczegóły łączy się z elegancją i starannością, a także z filozofią buddyjską. Nie jest to tylko ogród dla miłośników Japonii, ale dla każdego kto lubi harmonię wokół swojego domu i chce korzystać z ogrodu, żeby się zrelaksować.

Ogrody w stylu japońskim charakteryzują się dużą dbałością o detale, precyzyjnością i klasą. W tradycji buddyjskiej każdy element ma swoje znaczenie symboliczne. Projektowanie ogrodu w stylu japońskim wymaga dużo pracy. W europejskim klimacie dokładne odtworzenie stylizacji jest niemożliwe do osiągnięcia, ale nie należy się zniechęcać. Piękny ogród można stworzyć inspirując się stylem japońskim.

Zaprojektowany ogród w starym stylu i rower

Zaprojektowany ogród w starym stylu

Natura

Ogród w stylu japońskim powinien naśladować naturę. Poszczególne elementy ogrodu powinny imitować w skali mikro niektóre elementy dzikiego krajobrazu. Taki ogród powinien wyglądać jakby istniał od wielu lat i jakby został zaprojektowany przez naturę, nie przez człowieka. To połączenie elegancji z naturalnością. Cechy charakterystyczne to:

 • prostota
 • asymetria
 • harmonia

Woda i kamień

Woda to ważny składnik ogrodu w stylu japońskim. Jest symbolem życia i przemijania, a jednocześnie wprowadza do ogrodu element ruchu. Dobrze jeśli przelewa się z jednego oczka wodnego do drugiego. Powszechnym rozwiązaniem są małe kaskady. Wodę w ogrodzie można zastąpić nieregularną plamą jasnego żwiru, która nada mu orientalny charakter, zwłaszcza jeśli zostaną na niej uformowane „fale” wody. Jednakże mówiąc o wodzie, przede wszystkim nie możemy zapomnieć o skorzystaniu z usług firmy np. http://newgardenstyle.pl/ , która zadba o nawadnianie ogrodu, abyśmy cały czas mogli cieszyć się jego pięknym widokiem.

Kolejnym ważnym elementem są kamienie. To one symbolizują stałość i niezmienność natury. Projektanci powinni wybrać te jasne o regularnych kształtach. Można wyłożyć nimi ścieżki, które będą łagodnie prowadzić między roślinami. I ważne, żeby ścieżki nie krzyżowały się ze sobą.

Symbolika roślin

Zieleń jest kolorem, który dominuje w ogrodzie japońskim, kwiaty powinny jedynie ją podkreślać. Dominującą kolorystyką roślin są biele, jasny róż i fiolet. Gustownie wyglądać będą:

 • lilie
 • chryzantemy
 • astry
 • lotosy
 • narcyzy
 • storczyki
 • zawilce
 • peonie

Spośród kwitnących krzewów warto wybrać magnolie, wiśnie, jaśminowce i azalie japońskie. Kwiaty, również mają znaczenie symboliczne – oznaczają pory roku. Symbolem wiosny są azalie i kamelie, lata – trzykrotki i kosaćce, jesieni – przebarwiające się klony palmowe. W ogrodzie japońskim ważne są też rośliny zimozielone, czyli bukszpany, ostrokrzewy, sosny drobnokwiatowe, japońskie oraz sosny czarne. Są one symbolami długowieczności.

Dom, rower, drabina i drzewko

Dom, rower, drabina

Aranżacje

W ogrodzie japońskim ważne są dwa rodzaje aranżacji: tsukiyama i karesansui. Pierwsza z nich to ogród, w którym najważniejszą rolę odgrywa woda. Małe stawy są symbolem mórz i jezior, z kolei strumyki to rzeki. Miniaturowe pagórki i kamienie przypominają góry. Projektowanie są zwykle obok buddyjskich świątyń i wyróżniają się niezwykłą dbałością o szczegóły. Karesansui jest z kolei suchym ogrodem, na którego styl wpływ miała filozofia zen. To tu grabiony żwir oznacza morze, a kamienie to wyspy, zaś piasek jest falami uderzające o brzeg. To założenie zwykle budowane jest na terenach płaskich- jest to popularne rozwiązanie stosowane przy firmach czy ambasadach.