Home » Bez kategorii » Jakie koszty łączą się z wizytą u notariusza?

Jakie koszty łączą się z wizytą u notariusza?

 

Udając się do notariuszy musimy być przygotowani na to, że taka usługa kosztuje, niezależnie od tego czy udajemy się do urzędnika w Krakowie, np. w tej kancelarii – link – czy w Gdańsku. Ceny zależą od tego jaki typ usługi chcemy otrzymać np. akt notarialny, testament itd. Ponadto, ceny ustalają je w swoich kancelariach poszczególni notariusze. Kraków, Warszawa i inne duże miasta mogą łączyć się z wysokimi kwotami dla notariuszy.

 

Notariusze. Kraków, Warszawa i inne duże miasta mogą łączyć się z wysokimi kwotami dla notariuszy.211122258885111(21)

Notariusze – Kraków.

 

Wszystko zależy od rodzaju usługi

 

Zapłata, którą musimy uiścić w kancelarii notariuszy, może, oprócz wynagrodzenia dla notariusza zawierać w sobie inne składowe. Jedną z takich sytuacji, kiedy jest to konieczne, jest sporządzanie aktu notarialnego. Możemy wówczas wtedy zapłacić jeszcze podatek VAT, opłatę za wpis w księdze wieczystej czy podatek od czynności cywilnoprawnych. Czasami jednak sama porada notarialna nie jest płatna i nie pobierają za nią opłaty niektórzy notariusze. Kraków na przykład posiada również takie kancelarie.

 

A jeśli nas nie stać?

 

Czasami może wystąpić taka sytuacja, że kogoś może nie być stać na jakiekolwiek usługi u notariuszy, a taka usługa jest dla niego konieczna. Prawo polskie wtedy reguluje takie sytuacje. Należy wtedy wypełnić specjalny wniosek w sądzie rejonowym np. w Krakowie i załączyć oświadczenie o zbyt niskich dochodach i trudnej sytuacji materialnej. Z uwzględnionym przez sąd wnioskiem przyjmą nas wszyscy notariusze. Kraków czy Warszawa, to bez znaczenia, ponieważ można taki wniosek złożyć w każdym mieście.